I na Makarské riviéře můžete mít na pláži dost prostoru pro sebe! Podívejte se! Ubytování najdete zde:
Ak tu budete prvýkrát, radšej si zastavte na odpočívadle a... "kochajte sa". Po ľavej strane na vás budú pozerať majestátne vrcholy Biokova a napravo potom kúzelné farby Jadranu so svojimi ostrovmi.
Na Makarskej riviére nájdete živé centrá, ale aj útulné a pokojné dedinky. Patria sem Brela, Baška Voda, Krvavica, Promajna, Makarska, Tučepi, Podgora, Čaklje, Drašnice, Igrane, Živogošće-Porat, Živogošće-Mala Duba, Živogošće-Blato, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Gradac.
Rozprávkové pláže Brela Jakiruša |
Brela je prvým letoviskom v "náhrdelníku" Makarskej riviéry. Táto destinácia je jednou z najvyhľadávanejších v tejto oblasti. Ubytovacie kapacity tu nájdete vo všetkých kategóriách od hotelov so štyrmi hviezdičkami (All inclusive) po vkusne zariadené apartmány v súkromí.Brela leží na svahu pod príkrym Biokovom v borovicovom háji patriacim k nádherným kamienkovým plážam. Malou nevýhodou môže byť, že všade je to do kopca a do schodov. Ak si teda nevyberiete ubytovanie priamo "v prvej línii", musíte počítať pri návrate z pláže s trochouschodov. Ovšem prekrásne čisté pláže Vám túto skutočnosť určite vynahradí. Pláže Punta Rata, Stomarica a Berulia získali tzv. Modrú vlajku kvality. Mimo hlavných pláží tu nájdete i útulné zátoky a skaliská vhodná na kúpanie.
Brela ako letovisko si zakladá na svoje určité jedinečnosti a výstavba ďalších hotelov sa nepovoľuje. Jedná sa o pokojné letovisko so špecifickou atmosférou. Samozrejme tu nájdete perfektné zázemie pre vašu dovolenku týkajúce sa športu, aktivít pre deti, nočné zábavy. V sezóne sú poriadané akcie tzv. Brelské kultúrne leto (predovšetkým koncerty ľudovej hudby, výstavy a iné). Brela je tiež výborným východiskovým bodom pre návštevu ďalších miest v okolí, či už vyrazíte súkromne, alebo s organizovaným výletom. Využiť môžete i cyklistických chodníkov, po ktorých sa dostanete pohodlne až do Makarskej (cca 15 km). Blízko je aj perla Dalmácie - Split, Omiš, čarovný prírodný park Biokovo. A ak nechcete opustiť more, potom hurá loďou na ostrovy. Výletnou loďou sa dostanete na Hvar i Brač. Môžete pozorovať podmorský život na lodi s preskleným dnom, prípadne sa preletieť na padáku nad morskou hladinou.
Táto obec vznikla pôvodne ako osada rybárov na pobreží z vyššie položených obcí (Gornja i Dolnja Brela), ktorí sa nechceli každý deň vracať z mora domov. Môžeme tu vidieť farský kostol P. Márie Karmelskej (Gospa od Karmela) z 19. storočia, postavený na mieste staršiehobarokového. U cintorína bola objavená stredoveká nekropole s niekoľkými zvláštnymi náhrobky - stećky. Nad obcou sú zvyšky tzv. Hercegovy tvrze.
Tučepi patrí k luxusnejším destináciám Jadranu |
Tučepi sú veľmi obľúbenou destináciou na Makarskej riviére. Od Makarskej ju delí iba 3 km po magistrále. Ako po celej oblasti, aj tu nájdete dlhé čisté pláže s pozvoľným prístupom do mora. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Pláže sú kamienkové, pomerne úzke, čo znamená ... v sezóne veľa preplnené. Aj tu nájdete príjemný tieň borovíc siahajúcich až na samotné pláže. Ubytovanie v Tučepi je veľmi pestré a vždy kvalitné. Predovšetkým je tu niekoľko veľkých moderných hotelov (Neptun, Alga ...) s výborným vybavením vrátanebazénov, potom menšie rodinné penzióny a predovšetkým ubytovanie v súkromných apartmánoch.
Po celom pobreží vedie okolo mora príjemná promenáda v dĺžke cca 1,5 km. Nočný život sa sústreďuje v blízkosti hotelových komplexov, v ostatných častiach potom nájdete ajpokojné kaviarničky s miestnou hudbou, vínom a špecialitami. Tučepi sú považované za kvalitné, rušné letovisko.
Dôkazy o osídlení sú z antického obdobia. Na cintoríne boli nájdené skromné pozostatky starokresťanského kostola z 5. - 6. storočia a niekoľko stredovekých náhrobkov - stećků. Navštíviť môžete kostol sv. Jiří (Sveti Juraj) v goticko-renesančnom štýle (14. stor.). Barokovéletohrádky patricijských rodín Ivaniševićů a Lučić-Pavlovićů. Aj hotel Kaštelet je prestavaný z pôvodného letohrádku opáta Grubišiće. V osade Pašalići sa nachádza renesančný kostolík sv. Michala a sv. Kataríny (Sveti Mihovil, Sveta Kata). Z pôvodnej obce Gornji Tučepi vo svahu Biokova vo výške 300 m sa dochovali len rozvaliny pôvodnej architektúry.
Aj z Tučep môžete podniknúť výlety do okolia (Split, Makarská, Omiš, Dubrovník, pohorie Biokovo, výlety na ostrovy Hvar, Brač, Korčulu i Mljet). Organizované sú aj výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Medugorje, vodopády na rieke Kravica a ďalšie). Bohatá je aj ponuka rôznych vodných športov a atrakcií.
Podgora v srdci Makarskej riviéry |
Podgora je ďalšou obľúbenou destináciou v oblasti Makarská riviéra. Pôvodná obec sa rozkladá na svahu Biokova. Po zemetrasení v roku 1962, kedy bola veľmi poškodená, sa obyvatelia presunuli na pobrežie a začali budovať obec novú. Tá sa stala v priebehu niekoľkých desaťročí rušnýmturistickým centrom. Pôvodná obec postupne zostala prázdna, ale v dnešnej dobe sa aj sem vracia život. Kupujú a rekonštruujú sa staré domy, existuje aj spolok zameraný na obnovu života a tradícií. Veľakrát romantické kulisy, napoly zbúrané dedinky sú využívané ako výborná kulisa ku koncertom, divadelným predstavením, hudobným festivalom apod.
Nová, moderná časť sa nachádza pod magistrálou. Tak ako v Tučepech aj tu nájdete niekoľko veľkých hotelov s výborným vybavením a službami (Aurora, Minerva, Podgorka...), rodinné penzióny a ubytovanie v súkromí. Ide naozaj o veľmi rušné letovisko vhodné pre ľudí, ktorí chcú prežiť aktívnu dovolenku. Pláže sú tu kamienkové, s pozvoľným vstupom do vody a tieňom borovíc. Musíte počítať s tým, že v sezóne sú naozaj preplnené.
V Horní Podgore (osada Marinovic a Roščići) sú zachované dve obranné protitureckej veže zo 17. a 18. stor. Nájdete tu aj zvyšky barokového letohrádku patricijskej rodiny Mrkušićů, z ktorého sa zachovala iba osemboká kaplnka. Pri zemetrasení zničený barokový kostol sv.Tekly bol obnovený. Nad magistrálou je pamätník (z r. 1962) k založeniu juhoslávskeho vojnového námorníctva (od R. Radoviće) - "Čajkova krídla" (Galebova krila), obrovské symbolické krídlo čajky. Na juhovýchodnom okraji obce, v časti zvanej Čaklje, stojí priamo na pobrežímoderný kostol z r. 1962.
Podgora ako ďalšie destinácie ponúka výborné podmienky pre aktívnu dovolenku s ohľadom na športové vyžitie, vodné atrakcie i nočný život. Ako všade aj tu sa organizuje v rámci kultúrneho leta bohatý kultúrny program. Aj z Podgory môžete podniknúť výlety do okolia (Split, Makarská, Omiš, Dubrovník, pohorie Biokovo, výlety na ostrovy Hvar, Brač, Korčulu i Mljet). Organizované sú aj výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Medugorje, vodopády na rieke Kravica a ďalšie). Bohatá je aj ponuka rôznych vodných športov a atrakcií.
Makarska je pulzujúcim srdcom rovnomennej riviéry. Leží v zátoke ohraničené na juhu mysom Osejava a severozápade mysom Sveti Petar (s rovnomenným majákom). Ako v ďalších destináciách Makarskej riviéry prednosťou je príjemná klíma a borovicové lesy siahajúce až na prekrásne, kamienkové pláže. Makarska je po všetkých stránkach rušné mesto. Spojenie je tu výborné do celej krajiny, trajektové spojenie na najväčší ostrov (Brač). Okrem zamerania na turistický priemysel sa tu nájdu aj menšie továrničky poskytujúce ľuďom prácu mimoturistický ruch. V Makarskej nájdete ako všade na pobreží pestrú ponuku ubytovacích kapacít od špičkových hotelov po privátne ubytovanie. Špecifická je aj svojim kúpeľným zameraním, kedy sú niektoré hotely zamerané na balneoterapiu, fitness, wellness.
V južnej časti centra mesta Makarska nájdete Malakologické múzeum (múzeum mušlí). Je umiestnené vo Františkánskom kláštore a jedná sa o jednu z najväčších zbierok na svete.
Pláže v Makarskej sú. nádherné. Sú kamienkové, nie príliš široké, v sezóne poriadne plné, s miernym vstupom do mora. Vhodné teda aj pre malé deti a neplavcov. Hlavná pláž Donja Luka bola ocenená Modrou vlajkou. Na obe strany nadväzujú malebné zátoky, ktoré poskytujú súkromie na kúpanie a slnenie. Za majákom Sveti Petar je nudistická pláž (vybetónovaná pláta na útesoch), ďalšie je potom cca 30 m chôdza borovicovým lesom okolo hotela Osejava v príjemnej zátoke Nugal.
V Makarskej nájde svoj štýl zábavy naozaj každý. Cez výborné podmienky pre všetky športy, vodné atrakcie, podmorský rybolov, potápanie, jachting, požičať si tu môžete od bicykle po motorový čln. Organizuje sa tu niekoľko významných športových stretnutí: Veslařská regata, Regata chorvátskych námorníkov, Majstrovstvá v športovom rybolove a niektoré ďalšie. Makarska je veľmi živé letovisko aj čo sa týka zábavy. V rámci programu Makarskej leto sú v Makarskej poriadané pestré kultúrne podujatia. V meste nájdete niekoľko galérií a rozsiahle Malakologické múzeum.
Na mieste dnešnej Makarskej stávala rímska osada Muccurum, ktorú zničili v 6. storočiu Ostrogóti. V ďalších storočiach bola základňou pirátskych Neretvanů, ktorí sa neskôr podrobili chorvátskym, resp. chorvátsko-uhorským kráľom. V 16. storočiu dobyli mestečko Turci, ktorí ich potom ovládali po 150 rokov. V benátsko-tureckých vojnách sa podarilo Benátčanom v 17. stor. Makarskou dobyť a stali sa tu pánmi aj na 150 rokov. A potom už bola história rovnaká ako na celom území Stredné Dalmácie. Od Berlínskeho kongresu Rakúsko, ktoré juovládalo do konca prvej svetovej vojny, potom Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov, po druhej svetovej vojne Chorvátsko v rámci Juhoslávie. Z doby tureckej nadvlády sa nezachovalo nič, ani tieň tureckého štýlu staviteľstva. Na nábreží stojí barokový kostol sv. FilipaNeri (Sveti Filip Neri) z polovice 18. stor. Na zalesnenom polostrovčeku sv. Petra (Sveti Petar) bol obnovený kostolík tohto svätca z 15. stor. Blízko zalesneného mysu Osejava sa dochoval komplex františkánskeho kláštora z 15. - 17. storočia.
Dominantou mestečka Makarska je barokový farský kostol, pôvodne katedrálne, zasvätený sv. Marku (Sveti Marko), stojaci uprostred Makarskej na Kačićově námestí (prístupný po schodisku z nábrežia). Na námestí je pomník jedného z prvých chorvátskych básnikov 18.stor., mnícha A. Kačiće-Miošiće, ktorý písal po chorvátsky a je rodákom z tunajšieho kraja. Vo františkánskom kláštore je zbierka mušlí (Malakologické múzeum), ktorá sa považuje za najbohatší svojho druhu na svete. U vjazdu do mestečka Makarská zo severozápadu stojíniekdajší pomník francúzskeho maršala Marmonta, ktorého vojská za napoleonských vojen obsadila chorvátske pobrežie s priľahlým vnútrozemím. Marmont potom stál v čele tzv. Ilyrských provincií, ktoré Francúzi z obsadených území vytvorili. Po páde Napoleona, kedy celú oblasť získalo Rakúsko, bol pamätník presťahovaný z pôvodného miesta pri františkánskeho kláštora k vjazdu do mesta a bol venovaný cisárovi Františkovi Josefovi ako pripomienka jeho návštevy Dalmácie. Zastaviť sa tiež môžete v oáze pokoja-v pútnickom mieste Svetiště Veprić.
Ako všetky destinácie na riviére aj z Makarskej môžete podniknúť veľa výletov, či už do vnútrozemia (Imotské jazerá, Split, Biokovo, Dubrovník), do Bosny a Hercegoviny (pútnické miesto Međugorje, Mostar, vodopády Kravica a ďalšie), alebo na ostrovy (Brač, Hvar, Korčula). Zo všetkých destinácií tiež môžete vyskúšať rafting na rieke Cetine.
Živogošće - Mala Duba |
Živogošće je roztrúsená osada s niekoľkými dedinkami (Porat, Mala Duba, Blato) pozdĺž 4 km dlhého pobrežia na Makarskej riviére. Najstaršou časťou osady a jeho hlavným turistickým strediskom je Živogošće. Prvé zmienky o osade pochádzajú z r. 1334. Medzi pamätihodnosti patrí skupina malebných kamenných domov a kláštor z 18. stor., v ktorom nájdeme knižnicu a archív.
Pod kláštorom z roku 1616 vyviera prameň pitnej vody. Neďaleko od kláštora je do skaly vytesaný antický nápis podávajúci správu o prameni, ktorý tu tryská, a o nymfe, ktorej je prameň zasvätený. Známy Liciniánov epigram - najkrajšia vzorka klasickej literatúry - z 474. roku pred Kristom, zostavovaný z 16 latinských heksametrov je vytesaný do kameňa a nachádza sa u prameňa Pokrivenice na pobreží. Rímsky kvestor Licinián oslavuje tento prameň «sladkej vody», ktorá aj dnes tečie na tomto mieste.
V dedinke Mala Duba nájdeme niekoľko starých rybárskych domov a prístaviska s prístavným mólom s hĺbkou mora 3 m. Okolie spríjemňujú olivové háje a borovicové lesy, ktoré vyrástli nad plážami s drobným štrkom. 6 km pláží, čisté more a vrchol Sutvid (1155 m) sú krásy prírody, ktoré poskytujú turistom zvláštny zážitok z pobytu.
Ubytovanie je možné predovšetkým v súkromných apartmánoch, v hoteli Nimfa, alebo v príjemnom kempe Mala Duba. Pláže sú tu kamienkové, prípadne je pobrežie kamenisté. Toto letovisko je vhodné pre veľmi pokojnú dovolenku.
Pohodové letovisko Drvenik |
Drvenik je ďalšia malá dedinka poskytujúca možnosť pokojnej dovolenky. Ubytovanie je možné iba v súkromí, pláže sú kamienkové s dobrým prístupom do vody. Odporučiť môžeme krásne zátoky Donja aj Gornja Vala v tieni borovicových lesov. Drvenik je tiež prístavom pre trajekty. Pravidelne vypláva trajekt na ostrov Hvar (Sućuraj).
Zaostrog s dominantou hory Ostrog |
Zaostrog je malá obec pod pohorím Rilić (pokračovanie Biokova), ako takmer všetky osady má pôvodnú starú časť na svahoch Riliće a mladšiu, novú tesne na pobreží. Zaostrog ponúka pokojnú rodinnú dovolenku s možnosťou výletov do okolitých destinácií a zaujímavých miest na pobreží. Pláže sú kamienkové, vhodné pre deti. Zaujímavosťou je gotický cintorínsky kostol sv. Barbory (Sveta Barbara), barokovo prestavaný. Františkánsky kláštor na pobreží zo 16. - 17. stor., s jednou z najkrajších krížových chodieb a rajským dvorom v Dalmácii. V kláštornej záhrade sú k videniu zvyšky rímskej mozaiky. V kláštornom kostole je pochovaný chorvátsky básnik - tunajší mních A. Kačiće-Miošiće (18. stor.), Ktorý tu ako mních žil a zomrel. V kostole je aj jeho busta. V kláštore je zbierka starožitností, knižnica a archív, tiež hodnotná etnografická zbierka a zbierka umeleckých predmetov.
Pokojné letovisko Podaca |
Podaca je malá dedinka poskytujúca ubytovanie v súkromných domoch a jednoduchú dovolenku na prekrásnom pobreží pod pohorím Rilić. Zaujímavá je stará Podaca na úpätí kopca Viter (770). Aj ona bola po zemetrasení v roku 1962 opustená, ale aj sem sa dnes pomaly vracia život a postupne je obnovovaná stará architektúra. Stará časť, tzv. Gornja Podaca, patrí k najtypickejším dedinám podbiokovské oblasti. Zaujímavé sú predovšetkým jej kamenné selské stavby s otvoreným podlubím na prízemí.
Cintorínsky predrománsky kostol sv. Jána Krstiteľa (Sveti Ivan Krstitelj od Groblja) uprostred starej dediny pochádza z 12. - 13. storočia. V jeho susedstve bol na cintoríne postavený v 18. storočí v barokovom slohu farský kostol sv. Štefana Prvomučedníka (Sveti Stjepan) vybudovaný na základoch staršej cirkevnej stavby. V južnej časti starej obce sa týči na skale zrúcanina valcovej obrannej veže, nazývanej Kula, postavenej v 17. stor. na obranu pred Turkami. Zachovala sa aj skromná časť hradobného múru. Na tunajšom cintoríne je k videniu aj pekný stredoveký náhrobný kameň - stećak s ornamentálnou výzdobou. Stará Podaca ožíva predovšetkým v čase organizovania miestnych národopisných slávností.
Podaca je aj vhodným miestom na pešiu turistiku. Avšak dbajte vždy na to, nech máte dobrú obuv (vyskytujú sa tu zmije rožkaté), dostatok vody a nepodceňujte terén. Používajte značené cesty (všade je veľa puklín, jám a závrtov) a o svojej ceste niekoho informujete vopred. Kúpanie je podobné ako na celej Makarskej riviére, teda kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do vody.
Gradac a mohutné pohorie Rilić |
Gradac je najjužnejšie položené letovisko Makarskej riviéry. Ubytovanie je možné v niekoľkých hoteloch (Laguna, Labineca, Marco Polo...), apartmánových vilách alebo v súkromných domoch. Pláže sú tu kamienkové s miernym vstupom do mora. Mestská pláž Gornja vala južne od prístavu je naozaj príjemná. Je možné využiť športovísk miestnych hotelov, na pláži je tobogán a ďalšie možnosti vodných športov a atrakcií.
Gradac je tiež výborným východiskovým miestom na výlety. Aj z Gradacu môžete podniknúť výlety do blízkeho či vzdialenejšieho okolia (Split, Makarská, Omiš, Dubrovník, pohorie Biokovo, Rilić), výlety na ostrovy (Hvar, Brač, Korčulu i Mljet). Organizované sú aj výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Medugorje, vodopády na rieke Kravica a ďalšie). Za návštevu stoja aj Bačinské jazerá vzdialené cca 3 km smerom na Ploče.
Baška Voda je ďalším hojne navštevovaným strediskom v oblasti Makarská riviéra. V súčasnej dobe sa dá povedať, že zástavba tesne nadväzuje na zástavbu v Brele. V Baške Vode nájdete len tri veľké hotely (Horizont, Hrvatska a Slavija), jeden ubytovací komplex s bungalovy v tesnej blízkosti pláže (Uranija) a inak predovšetkým ubytovanie v súkromí. Baška Voda je pomerne živá destinácie. Je potrebné počítať s väčšou hlučnosťou, než napríklad v Brele. Pre mladých je vábničkou diskotéka priamo na pláži. Inak sa po celú sezónu organizujú rôzne kultúrne podujatiapriamo na promenáde. Inak tu môžete navštíviť niekoľko malých galérií a Malakologické múzeum. Na svoje si prídu aj športovci. Baška Voda je aj obľúbeným prístavom pre jachtárov s dobrým vybavením. Baška Voda je rovnako ako Brela výborným východiskom k rôznymvýletom. Kúpanie je tu vhodné pre všetky vekové skupiny, pláže sú celkom široké, kamienkové, pozvoľna spadajúce do mora. Južným smerom nájdete aj nuda pláž. Hlavná mestská pláž (Južna plaža) bola ocenená Modrou vlajkou.
Z historického hľadiska je obec, tak ako Brela, pomerne mladou obcou. Prvý hotel tu bol postavený v roku 1936, ale potom sa najmä od 60. rokov 20. stor. rozrastala v rušné letovisko. Na pahorku Gradina sú pozostatky byzantskej osady a pevnosti. Neskoro barokový kostolsv. Vavrinca (Sveti Lovre) stojí na antickej lokalite. Farský kostol sv. Mikuláša (Sveti Nikola), patróna obce, pochádza zo začiatku 20. stor., jeho zvonica je z konca 20. stor. V kostole je niekoľko cenných moderných artefaktov. Na nábreží stojí socha sv. Mikuláša.
Po ceste do najväčšieho strediska Makarskej reviéry - Makarskej, miniete odbočky do menších dediniek Krvavica, Promajna, kde nájdete ubytovanie v súkromí. Aj tieto dedinky sú pripravené poskytnúť Vám pokojnú dovolenku. Zabudnúť nesmieme ani na turistický komplex Baško Polje cca 2 km od Bašky Vody, ktorý zahŕňa hotel Alem (2 hviezdy), kemp a možnosť ubytovania v bungalovoch. Komplex je dobre vybavený.
Táto obec leží v úpätí pohoria Biokovo chránená od mora ostrovami Brač a Hvar. Je to malá turistická a rybárska dedinka medzi Podgorou a Igrane s 330 obyvateľmi. Starú dedinu vysoko v stráni obyvatelia postupne opustili (ako častokrát na pobreží) a usadili sa pri mori okolo prístavu a v novšej časti. Ubytovanie je tu len v súkromí. K dispozícii sú dlhé, prírodné kamienkové pláže. Priezračné čisté more a príjemné mediteránne podnebie spolu s pohostinnými domácimi činí miesto ideálne pre pokojnú rodinnú dovolenku. Pri pobreží sa rozkladá väčšie územie s mnohými terasovitými políčkami budovanými po stáročia, ktoré dávajú tejto oblasti zvláštny ráz. Pestujú sa tu predovšetkým olivovníky a vínna réva.
Igrane je ďalšou malebnou dedinkou na Makarskej riviére tesne pod magistrálou. Nájdete tu príjemné hotely strednej kategórie, penzióny aj ubytovanie v súkromí. Jedná sa o pokojné letovisko vhodné pre rodinnú rekreáciu. Pláže sú kamienkové, miestami s hrubým pieskom. Pláže v tejto destinácii postrádajú borovicový porast. Zato okolie je lemované nádhernými olivovými hájmi. Toto pokojné letovisko Vám poskytne všetko potrebné pre prežitie príjemnej dovolenky.
Dominantou je štíhla zvonica kostola Panny Márie od Ružarija. Prezrieť si môžete vežu Zalina, vybudovanú v čase Kandijskej vojny, ktorá pripomína dobu bojov proti Turkom. V týchto bojoch sa vyznamenal Zale Antičić, po ktorom je pomenovaná. Nad Igrane sa v prastarých olivových hájoch nachádza kostolík Sv. Mihovila z 11. storočia, najvýznamnejšia stredoveká pamiatka v Makarskom prímorí. V blízkosti malého prístavu bolo roku 1760 vybudované barokové letné sídlo Šimić-Ivanišević. Sarkofágy nájdené na cintoríne svedčia o existencii osady i za doby Rimanov. Prvé písomné zmienky o osade sú z roku 1466. Nad Igrane vo svahu Biokova je stará dedina Gornje Igrane, z ktorej sa obyvatelia postupne sťahovali k moru, kde mali svoju pôdu, vinohrady a olivové háje. Kedysi bola táto oblasť neprístupná, riedko obývaná, dnes tadiaľ prechádza moderná cesta od Vrgorac do Makarskej.
Pokud toužíte po poklidném letovisku s nádhernými oblázkovými plážemi, kde můžete snadno vstoupit do moře, a toužíte po promenádě lemované palmami, pak budete nadšení z místa zvaného Čaklje na Makarské riviéře.
V destinaci Živogošče - Mala Duba objevíte úchvatné pláže pokryté jemnými, hladkými oblázky a pískem. Mořská voda zde září křišťálovou čistotou, osvětlená slunečním svitem. K tomu je vstup do moře pozvolný, což ho činí ideálním pro rodiny s malými dětmi.
Živogošče - Blato si zamilují zejména ti, kdo mají rádi přírodu a neupřednostňují přeplněná turistická letoviska. Tady si užijete nádherné oblázkové pláže, průzračně modré moře, majestátní horskou scenérii Biokova a široké možnosti pro výlety.
Drvenik je oblíbeným letoviskem v Chorvatsku. Nabízí všechny ingredience pro dokonalou dovolenou: krásné pláže, širokou nabídku restaurací a mnoho možností pro sportovní aktivity.