Historické jadro mesta je postavené na umelo vytvorenom ostrovčeku, ktorý je spojený s pevninou malým mostom (Trogirský most). Na druhej strane je umelo vytvorený ostrovček spojený pohyblivým mostom s ostrovom Čiovo (Čiovský most).
Mesto je prístupné z morskej strany cez južnú mestskú bránu zo 16. storočia alebo cez severnú bránu zo 17. storočia. Dnes v Trogire žije bezmála 13 tisíc obyvateľov.
Vojny, vzostupy a pády, prijímanie a vzdávanie sa slobody a práv, to sú základné rysy dejín Trogiru. Mesto Trogir založili Gréci v 3. storočí pred naším letopočtom pod názvom Tragurion (miesto kde sa pasú kozy). Od tej doby sa tu rozvíjala stavba lodí. Za rímskej nadvlády bol chorvátsky Trogir významným prístavom. Chorváti sa tu usadili v 8. storočí a zo stĺpov postavili svoje kostoly. V 13. storočí mesto pripadlo uhorskému kráľovstvu. Trogiru bola uhorsko-chorvátskym kráľom zaručená autonómia, ale len do tej doby, než ho na začiatku 15. storočia ovládli Benátky. V 18. storočí pripadlo opäť Uhorsku. Roku 1918 bolo mesto vrátené do chorvátskych rúk. K veľkým zmenám v hospodárení, poľnohospodárstve a zdravotníctve došlo za francúzskej nadvlády v rokoch 1806 až 1814. Od roku 1814 bol Trogir pod rakúskou nadvládou.
Trogir je v pravom slova zmysle mesto múzeí s mnohými historickými stopami z čias, v ktorých dominujú Gréci, Rimania, Byzantínci, Rakúšania, Benátčania, Francúzi a Chorváti. Preto je Trogir pravým pokladom pamiatok staroveku, helénstva, raného kresťanstva, starochorvátskeho, románskeho, gotického, renesančného, barokového a neoklasicistního štýlu, ktoré sa navzájom dopĺňajú a tvoria tak jedinečnú harmonickú formu a obsah.
Slávny historik umenia Bernard Berenson napísal, že na svete nie je iné mesto, ktoré by v tak malom priestore malo toľko umeleckých úspechov, ako je Trogir. A Trogir je viac než to. Je to hotový urbanistický pamiatkový celok.
Mesto má tri veže, z ktorých najznámejší je veža Kamerlengo, ktorá Trogiru dáva jeho zvláštnu vizuálnu identitu. Milovníci kultúrnych a historických pamiatok, umelecký diel, pôvodných budov a romantických uličiek sa v Trogire môžu zoznámiť s jeho dedičstvom. Nezameniteľné historické jadro poteší každého návštevníka.
Úzke kamenné uličky, reštaurácie, kaviarne, obchody so suvenírmi a galérie spolu s početnými kultúrnymi a hudobnými podujatiami dávajú tomuto mestu zvláštnu stredomorskú atmosféru, hlavne v nočných hodinách. Staré drevené plachetnice i luxusné jachty na južnej strane mesta provokujú údiv i romantické povzdychy.
Oblasť Trogiru patrí k vyhláseným destináciám pre dovolenku a nie je divu, že každoročne priláka desaťtisíce turistov. Trogirskou promenádou je nábrežie s množstvom kaviarní, ktoré nikdy nespí a žije bohatým kultúrnym životom. Nielen na nábreží, ale aj v centre mesta nájdete príjemnou prechádzkou veľa kaviarní, reštaurácií a predajní suvenírov. Kultúrne a iné vyžitie v Trogiru alebo v Splite patrí medzi najprestížnejšie a priťahuje aj tých najnáročnejších turistov.
Priamo v Trogire sa síce neokúpete, ale okolité miesta ponúkajú krásne a čisté kamienkové pláže. Na kúpanie odporúčame pláže západne od Trogiru - v letovisku Seget Donji, pri rezorte Medana, v dedinke Seget Vranjica alebo na ostrove Čiovo. Zo Segetov vyrážajú približne každých 20 minút autobusy do Trogiru alebo až do Splitu. Využiť môžete aj lodnú dopravu zo Segetov do Trogiru.
Vyberte si ubytovanie na Trogirskej riviére a spoznajte unikátne historické mesto Trogir. Odporúčame letoviská Sevid a Seget Donji s krásnymi plážami.