Chorvátsky futbalový klub Hajduk založila v pražskej kaviarni U Fleků skupina splitských študentov, ktorí študovali v Prahe (Fabijan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić, Vjekoslav Ivanišević) potom, čo sledovali zápas Sparty a Slavie. Vtedy prišli na myšlienku založiť futbalový klub vo svojom rodnom meste. Organizácia bola na začiatku veľmi slabá, pokiaľ nebola v jednej splitskej kaviarni Troccoli napísaná pravidlá a predložená mena klubu. Meno klubu navrhol profesor splitského gymnázia Josip Barać.
Povolenie k činnosti a pravidlá boli prijaté 13. februára 1911 a začalo sa s výstavbou futbalového ihriska. Prvým predsedom sa stal Kruna Kolombatović.
Prvým súperom klubu bol Calcio Spalato, klub Talianov, ktorí žili v Splite a stretnutie skončilo 9:0 pre Hajduk. Prvýkrát hosťoval v Záhrebe proti klubu HAŠK a prehral 3:2. V roku 1923 hral prvýkrát tento klub v lige Kráľovstva Juhoslávie, ale nezaznamenal dobré výsledky. V prvom medzinárodnom zápase si Hajduk napravil reputáciu výhrou 3:2 nad klubom Olympique. Po tomto úspechu mužstva sa klub po prvý raz stal hlavnou témou rozhovorov v Splite a po príchode domu je vítali takmer všetci občania mesta.
Znakom Hajduku je chorvátska šachovnice v kruhu, ohraničená modrou stuhou a na každej strane sú dve zvislé čiary. Nad šachovnicou je nápis Hajduk a pod ňou je nápis Split. Šachovnica sa skladá z 25 červeno - bielych polí. O význame zvislých čiar nie je veľa známe. Podľa jednej verzie predstavujú zakladateľa klubu Stellu, Kaliternu, Šakiće a Ivaniševiće. Podľa druhej verzie sa jedná o znaky rovnoprávnosti, ktoré spájajú mesto Split s Hajdukom.
HNK Hajduk hrá svoje stretnutia na mestskom štadióne na Poljudu od roku 1979. Od roku 1911 do roku 1979 hral zápasy na ihrisku zvanom Kod stare Plinare (U Staré plynárny), kde dnes hrá RK Nada. Pôvodne sa toto ihrisko volalo Kraljevo njiva (Královo pole). Odtiaľ sa presťahovalo na Poljud. Na štadióne bolo odohraných 3148 zápasov, padlo 9542 gólov, bolo tu získané 11 prvenstiev a 6 pohárov.
Organizovaná skupina fanúšikov Hajduku sa volá Torcida. Meno prevzala od svojich juhoamerických vzorov. Torcida sa prvýkrát zišla počas kľúčového zápasu o prvenstvo proti "Crvena zvezde" v predposlednom kole 29. októbra v roku 1950. Klub má mnoho fanúšikov nielen v Chorvátsku, ale aj v ostatných častiach bývalej Juhoslávie. Je dôležité spomenúť, že veľká obľúbenosť panuje medzi Albáncami, hlavne v Kosove, kde sa obľuba môže porovnať s obľubou v Dalmácii.