ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Korčula patrí k najcennejším mestským pamiatkovým rezerváciám na chorvátskom pobreží. Skladá sa zo starého mesta (na malom polostrove oválneho tvaru, barokového predmestia (pod starými hradbami) a z nových častí (pozdĺž pobrežia na východ a na západ od starého centra).

Dnes v Korčule žije okolo 3000 obyvateľov, a najväčší počet ich býva v nových štvrtiach. Mesto je sídlom administratívnej správy mesta, ktorá spravuje časť ostrova a ďalšie mestá: Žrnovo, Pupnat, Čara a Račišće, v ktorých žije celkovo asi 6000 obyvateľov.

Korčula - mesto vína, olív a levandule

Mesto Korčula je známe svojimi výbornými bielymi vínami, napr. Pošip, Rukatac a Grk. Okrem vína sa tu vyrába aj olivový olej a jedným z najbežnejších miestnych suvenírov je tiež levanduľa a jej produkty.

Korčula - uličky ako rybia kostra

Sieť úzkych uličiek usporiadaných do tvaru rybej kostry nevznikla náhodou. V lete sa tu vďaka tomuto dômyselnému usporiadaniu udržal príjemný chládok, a to aj v tých najteplejších mesiacoch. V zime bolo mesto Korčula chránené pred prudkými vetrami, tzv burou. Dnes nájdete v týchto uličkách množstvo obchodíkov so suvenírmi, výborné štýlové reštaurácie a vinárne a zažijete neopakovateľnú atmosféru.

Korčula - domov Marca Pola

Najznámejším menom, ktoré je neodmysliteľne s Korčulou späté, je Marco Polo, známy cestovateľ. Hoci existujú tvrdenia, že sa narodil v chorvátskom Šibeniku, je pravdepodobné, že práve Korčula je jeho rodným miestom. Či tak alebo tak, je to dnes Korčula, kde vás meno Marca Pola bude sprevádzať na každom kroku.

História a pamiatky mesta Korčula

Mesto Korčula má bohatú históriu. Väčšina pôvodných mestských hradieb dnes už neexistuje, zachovali sa tu však veže a piliere a v starom centre môžete na stavbách obdivovať ako gotiku, tak i renesanciu. Za zmienku stojí veža Revelin z 15. st., kostol Sv. Michaela, katedrála Sv. Marka, Biskupov palác s pokladnicou, Mestské múzeum, dom Marca Pola, Galéria ikon a kostol Všetkých svätých.

Pevnost Forteca - vyhlídka na Korčulu

Približne hodinu chôdze po mestskej promenáde a ďalej do kopca lesom sa na čistine vo výške 86 m n. m. nachádza stará kamenná tvrz Forteca. Cestou k nej sú dve vyhliadky na staré mesto. Cestu stojí vážiť predovšetkým večer, kedy je mesto Korčula osvietené zapadajúcim slnkom.

Ako na Korčulu?

Z trajektového prístaviska Dominće (len 2,5 km východne od mesta Korčula) vyplávajú trajekty do Orebiča (polostrov Pelješac) a do Drvenika (južná časť Makarskej riviéry). Ďalej tu fungujú rýchle trajektové linky Rijeka - Zadar - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Sobra (Mljet) - Dubrovnik - Bari (Taliansko). Zastávku majú v Korčule aj medzinárodné trajekty do Ancony v Taliansku (zo Splitu a Starigradu na Hvare).

Korčula - tip na výlet

Ak trávite dovolenku v letovisku Orebič na polostrove Pelješac, nenechajte si ujsť príležitosť a urobte si individuálny výlet do mesta Korčula.

Pláže Korčula a okolie

Priamo v meste Korčula je niekoľko okruhliakových pláží s pozvoľným vstupom do mora.

Západným smerom od mesta je niekoľko zátok s krásnymi okruhliakovými plážami, napr. pláže Tri Žala.

Východným smerom od Korčule leží letovisko Lumbarda, vyznačujúca sa piesočnými plážami (naozaj jemný piesok vhodný aj na formovanie "koláčikov"). V okolí Lumbardy sú aj ďalšie piesočné pláže - Bilin Žal a Pržina.

Na protiľahlých ostrovčekoch Vrnik, Badija či Stupa si prídu na svoje naturisti (kúpanie v štýle FKK).