ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Zo širšieho pohľadu začína na severozápade v sedle Dupci, na juhovýchode patrí k delte rieky Neretvy. Niekedy sa tiež hovorí o dĺžke 25 km. Za počiatok sa berie masív nad Baškou Vodou a za koniec Podgora. Tak či onak, spojenie vysokých hôr a mora je čarovné a na Chorvátsko Vám nedá zabudnúť.

Najvyšším vrcholom je Sv. Jure (1762 m n. m.), ďalšími vrcholmi sú potom Sv. Ilja (1640), Veliki Troglav (1659), Šibenik (1450) Štropac (1450), Kimet (1536), Vošac (1421 - presne nad Makarskou) a ďalšie.

Odporúčame: Navštívte horský ranč Vrata Biokova (15 km od Makarskej).

Biokovo nemá žiadne vodné toky

Biokovo je z geologického hľadiska zhodné s charakterom Dinárskej sústavy zasahujúcej na Chorvátske územie, čo do zloženia (vápenec), tak do usporiadania (SZ - JV). Pohorie sa dvíha strmo priamo z pobrežia tvoriace úzky pás pomerne úrodnej pôdy sa stredomorskou vegetáciou. Steny pohoria sú väčšinou holé, prípadne porastené zo severu cca do výšky 400 m bukovými lesmi a čiernou borovicou. Vo vyšších polohách nájdeme typickú alpínsku vegetáciu. Celé pohorie má krasový charakter. Je tu mnoho závrtov, ktoré sú pre neznalého turistu, ak sa pohybuje mimo vyznačené cesty (čo je zakázané), nebezpečné. Napodiv tu nenájdeme žiadne vodné toky. Všetka vlaha pochádza teda z dažďa alebo snehovej pokrývky, ktorá je vo výške nad 800 m v zimných mesiacoch súvislá a stála.

Cez určitú "nehostinnosť" tu vždy žili ľudia a hospodársky niektoré miesta využívali. Jedná sa predovšetkým o malé údolia, kam po svahoch steká všetka voda a tá potom stačí na pestovanie niektorých plodín. Aj dnes môžete po ceste vidieť obrobené políčka s kamennými domami typickými pre túto oblasť Chorvátska. Desiatky týchto údolíčok sú porastené "cockpitským lesom", čo je bukový les využívajúci práve túto vlahu.

Otváracia doba parku Biokovo

Ak Vás unaví kúpanie na prekrásnych plážach Makarskej riviéry a budete chcieť do hôr, nie je nič jednoduchšie. Nutné podotknúť, že park je z dôvodov bezpečnosti otvorený od 7.00 - 20.00 hod.

Ako sa dostať na horu Sveti Jure

Sú tri možnosti, ako sa dostať na druhú najvyššiu horu Chorvátska:

  1. pešo - tzv. Rodičovou cestou (Rodičeva cesta) s východiskovým bodom Tučepi, cez Horní Tučepi a skalné sedlo Staza (tu je jediná "konoba", teda miesto na občerstvenie na ceste). Táto turistická cesta je cca 100 rokov stará, dobre udržiavaná. Odporúčame zvážiť fyzickú zdatnosť a v žiadnom prípade nezabudnúť na dostatok vody a dobrú obuv. Pri troche dobrej vôle a námahy do sedla (cca 1000 m n. m.) dôjde priemerne zdatný človek. Zvyšný úsek na vrchol je iba pre skúsených vysokohorských turistov.

  2. vlastným autom - výlet pohodlný, ale len pre zdatných vodičov. Ak máte "veľké auto", choďte mikrobusom. Na okraji Makarskej na semaforoch odbočíte smerom do hôr (smer Vrgorac) a ak budete sledovať "cedule", vjazd do parku neminiete. Počítajte s tým, že pri vjazde sa platí mýto + vstupné (20 kuna za auto + 35 kuna za osobu). Cestou Vaše autíčko musí na cca 35 km prekonať prevýšenie skoro 1700 m po veľmi úzkej ceste, kde je treba veľmi často cúvať (autá v protismere). Tiež návrat nie je bez nebezpečenstva, celú cestu brzdíte všetkým čo máte. Vezmite teda do úvahy nielen Vaše vodičské schopnosti ale, aj technický stav vozidla. Ak napriek tomu vyrazíte, dôjdete cca 50 m pod vrchol Sv. Jure. Najlepšie vyraziť skoro ráno, nebude veľká prevádzka.

  3. mikrobusom - za cenu cca 150 kuna organizujú tento výlet všetky turistické agentúry na Makarskej riviére.

Sveti Jure - druhá najvyššia hora v Chorvátsku

Či už ste sa rozhodli pre akýkoľvek spôsob "výstupu", využijete iste niekoľkých vyhliadkových plôch na oddych a fotografovanie. Ako na dlani uvidíte nádherné farby mora, ako na šnúrke navlečené perly pobrežných chorvátskych dediniek a stredodalmátske ostrovy (Hvar, Brač). Na vrchole hory je umiestnený od 60 rokov minulého storočia televízny vysielač. Vedľa potom nájdete repliku pôvodnej kaplnky z 12. storočia. Tá bohužiaľ bola zbúraná pri inštalácii vysielača. Kaplnka nie je prístupná, iba v deň sv. Juraja. Väčšiu historickú hodnotu majú obyčajné kamenné domčeky, ktoré budete míňať pri svojej ceste. Jedná sa často o stovky rokov staré domy s typickou dalmátskou architektúrou.

Ak budete mať šťastie a bude dobrá viditeľnosť, pohľad, ktorý sa vám otvorí, Vám vynahradí tú trochu námahy. Vidieť môžete na morskej strane ostrovy Hvar, Brač, Vis, Korčula, Lastovo, polostrov Pelješac, na strane do vnútrozemia Chorvátska uvidíte mesto Imotski s krasovými jazerami a rozsiahle územie Bosny a Hercegoviny, kde vynikne pohorie Čvrsnica (2 222 m), Preni (2 103 m), Čabulja (1 867 m).

Vyšlápněte si na jeden z vrcholů Biokova v Chorvatsku. Výchozím bodem je hřbitov nad letoviskem Gradac.