ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Novalja vznikla ako prístav neďalekého mesta Cissy, ktoré bolo zničené zemetrasením v 4. storočí. Odtiaľ pochádza aj názov Novalja - latinsky Novalis, čo znamená prístav. Cissa, ktorej história je neoddeliteľná od dejín Novalji, stála v západnej časti pažského zálivu. Po príchode Rimanov na ostrov získala Cissa vlastný štatút a miestnu samosprávu, takže sa stala mestom podľa všetkých pravidiel. Veľký počet historikov považuje Novalju a Cissu za jedno mesto, čiže že sa pod názvom Cissa rozumie aj súčasná Novalja. Do 6. storočí bola Cissa, a teda aj Novalja, hospodárskym, náboženským a obchodným strediskom ostrova Pag. Do tej doby sa aj celému ostrovu hovorilo Cissa. Pred príchodom Chorvátov v oblasti Novalji sídlilo románske obyvateľstvo, ktoré však bolo čoskoro potlačené.

Novalja si až do roku 1203 zachovala svoj ​​význam strategického jadranského prístavu a ústredného ostrovného mesta. Avšak toho istého roku križiaci úplne zborili a zničili Cissu, a tým zastavili rozvoj tiež Novalji. Novalja nebola ušetrená ani následkov ťažkých bojov medzi RabomZadarom. Zadarané sa snažili pokoriť Pag a Rabané Novalju. Novalja, podobne ako aj ďalšie ostrovné mestá, bola príliš slabá na priamu účasť v týchto ťažkých bojoch, a tak jej obyvateľstvo mohlo len prihliadať na udalosti a trpieť následky. Keď bola v 15. storočí nastolená moc Benátskej republiky, bol ostrov prvýkrát administratívne rozdelený na dve časti. Novalja pripadla Rabu, čiže Rabskému arcibiskupstvu, zatiaľ čo Pag pripadol arcibiskupstvu zadarskému. Aj cez toto rozdelenie bol v 19. storočí na celom ostrove vytvorený jeden administratívny celok, z ktorého bol vyčlenený len výbežok, na ktorom sa nachádza Lun. Lun pripadol obci Rab.

Novaljané si vždy priali vlastnú autonómiu, samosprávu vo svojej oblasti. Obyvateľstvo Novalji po desaťročia vyvíjalo obrovské úsilie, aby Novalja dosiahla toho, že bude disponovať svojimi peniazmi, a tieto snahy mali za následok založenie obce Novalja v roku 1924. Ale v roku 1954 nové štátne usporiadanie odobralo Novalji štatút samostatnej obce a Novalja sa stala súčasťou obce Pag. Od tej doby až do oddelenia ostrova od obce Pag v roku 1993 mala Novalja štatút miestneho výboru. Keď Chorvátsky snem v roku 1993 rozhodol o založení obce Novalja, do hraníc nové správne jednotky sa okrem Novalji dostali aj miesta Lun, Jakišnica, Stara Novalja, Kustići, Zubovići, Metajna, Caska a Pajac.

Najsvetlejší moment v administratívnom rozvoji Novalji sa stal v januári roku 1997. Vtedy Chorvátsky snem priniesol rozhodnutie, ktorým Novalja získala štatút mesta. Bolo to zavŕšenie stáročného úsilia Novaljanů o dosiahnutie vlastnej samosprávy, štatútu, ktorý si po stovky rokov prialo mnoho pokolení.

V oblasti mesta Novalja žije na rozlohe 93,3 km2 3339 obyvateľov, z toho je 95,6% Chorvátov, rímskych katolíkov s dvoma farami - Novaljou a Lunem.

Správne usporiadanie mesta Novalja

Mesto Novalja správne zahŕňa tieto obce:

  • Novalja - 2101 obyvateľov, ústredné turistické, kultúrne a hospodárske miesto správnej jednotky Mesta Novalji;
  • Zubovići - 223 obyvateľov, nachádza sa severovýchodne od Novalji, vesničania sa zaoberajú predovšetkým turizmom, rybárstvom, ale aj ovčáctvím;
  • Vidalići - 2 obyvatelia, nová chatařská osada, severovýchodne od Novalji;
  • Kustići - 130 obyvateľov, súčasť Barbatu, miesto má krasové zázemie a obyvateľstvo sa živí chovom oviec a rybárstvom a v poslednej dobe stále intenzívnejšie cestovným ruchom;
  • Metajna - 248 obyvateľov, ústredná obec takzvaných Barbatů (do ktorých patria vsi Zubovići, Kustići a Vidalići), obyvatelia sa zaoberajú turizmom, rybárstvom a dobytkářstvím, a je tu aj vynikajúci hoteliérska ponuka;
  • Stara Novalja - 235 obyvateľov, okrem Novalji ďalší výstupný prístav Kissy. Veľmi pekná osada s bohatou turistickou ponukou;
  • Potočnica - 13 obyvateľov, rustikálna ves severozápadne od Novalji, neobyčajne pekné stredomorské prostredie;
  • Lun - 317 obyvateľov, nachádza sa v krajnej časti severozápadného výbežku ostrova Pag. Je obklopený olivovými sadmi a jeho prostredie je na ostrove jedinečné. Je to jediná oblasť na celom ostrove, v ktorej vysoká vegetácia dominuje krasom a kamennou krajinou. Obyvateľstvo sa zaoberá pestovaním a spracovaním olív, chovom dobytka, rybárstvom a cestovným ruchom. Od Lunu smerom na Novalju, pod korunami tisícročných olív, sú aj ďalšie dediny - Jakišnica, Varsan, Potočnica, Dudići a Dražica.
  • Pásmo A Gajac - 47 obyvateľov, apartmánová osada, ktorá vznikla v 80. rokoch 20. storočí, s bohatou zábavnou a pohostinskou ponukou.

Historické pamiatky v Novalji

V Novalji sa intenzívne stavalo už v antike za Rimanov. Obzvlášť veľký počet sakrálnych stavieb bol vybudovaný v období raného kresťanstva, kedy Novalja bola strediskom ostrovného náboženského života a určitú dobu aj sídlom biskupstva. Cissa je názov mesta, ktoré kedysi stálo v súčasnej zátoke Caska a ktoré sa po zemetrasení v 4. storočí prepadlo do mora. Pozostatky Cissy dodnes leží na dne mora a archeológovia tu objavili i podlahovú mozaiku rímskeho domu. V Cisse bol objavený aj vodovod, ktorý je možné podľa slov akademika M. Suiće porovnávať aj so starým rímskym vodovodom. Obyvatelia objavili náhrobné kamene, zvyšky ciest a pevnosťou. Veľký počet nálezov z okolia niekdajšej Cissy sa opatruje v archeologickej zbierke v Novalji.

"Talijanova buža" (Talianova diera) je názov časti rímskeho vodovodu. Zaujímavosťou tohto vodovodu je spôsob jeho výstavby. Bol totiž prerazený v skale a je tak vysoký, že ním pohodlne prejde priemerne veľký človek. Talijanova buža je súčasťou vodovodného systému, ktorý viedol z Kolanu do Cissy.

Prehľad historických pamiatok v Novalji a jej okolí

  • Kostol sv. Kataríny - v historických dokladoch o ňom existuje zmienka z roku 1459, ale bol vybudovaný o dosť skôr. Na konci 19. storočí bol kostol poškodený úderom blesku, potom bol zbúraný a na jeho mieste postavený nový - súčasný farský kostol sv. Kataríny.
  • Bazilika sv. Márie - bola odkopaná polkruhová apsida s vonkajším priemerom 13,5 m, takže po tej v zadarskej katedrále je najväčší apsidou v oblasti. Spolu s bazilikou boli objavené aj štyri starokresťanské relikviáre, z ktorých dva majú vysokú umeleckú hodnotu.
  • Bazilika v Gaji je veľmi významná starokresťanská stavba. Jej rozmery sú 23,30 x 9,15 m a liturgie sa v nej konali do stredoveku.
  • Bazilika v Jazu - do súčasnosti sa zachovali asi pol metra vysoké múry. Bola veľká a priestranná, s rozmermi 32,35 x 12,50 m. V 15. storočí bola už schátraná, a tak sa pristúpilo k jej obnove.
  • Kostol sv. Krištofa na myse Barbati - prvá zmienka pochádza z roku 1376. Čelný oblúk apsidy je polkruhový, trochu elipsovitý.
  • Kostol sv. Morica v Barbarech - prvá zmienka o ňom sa datuje z roku 1289, a to počas konania o rozhraničení medzi rabskými a zadarskými statky na Pagu. V polovici 19. storočí bol kostol obnovený.
  • Kostol sv. Krištofa - nachádza sa v Starej Novalji a najstaršia zmienka o kostole pochádza z roku 1324. Bol vybudovaný v románskom slohu a úplne sa zachoval. Apsida je hlboká, s polkruhovým čelným oblúkom.
  • Kostol sv. Juraja v Caske - hoci ide o starokresťanskú stavbu, zmienka o ňom v dokladoch pochádza už z roku 1451. Väčšia časť kamenných úlomkov z tohto kostola sa opatruje v archeologickej zbierke v Novalji.
  • Kostol sv. Víta vo Vidasovi Stanovi - zmienka o ňom sa datuje do roku 1334 a zachovali sa postranné steny, apsida a zadná stena vo výške 1,5 m. Rozmery kostola sú 4,25 x 5,70 m a bol vybudovaný v gotickom slohu.
  • Kostol sv. Martina na vŕšku mysu Lunu - prvá zmienka o ňom sa datuje do roku 1382. Jeho šírka bola 3,90 m. Zachovali sa len postranné steny.
  • ubytovanie vhodné pre mladých, ktorí prichádzajú za nočnou zábavou
  • mnoho reštaurácií a barov
  • verejná doprava na pláž Zrče
 

Pag je povestný svojím nočným životom, predovšetkým na pláži Zrče a v Novalji.

Zábava na ostrove Pag