ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Obranné opevnenie

Kamenné opevnenie sa tiahne po svahoch nad mestom do výšky 224 m nad morom. V tomto bode je vybudovaná jedna zo siedmich pevností Podzvizd (Pod hviezdami). Opevnenie bolo vybudované po roku 1333, kedy územie kúpila Dubrovnícka republika. Výnosné "hospodárstvo sa soľou" bolo treba ochrániť a tak dubrovnícky senát rozhodol (po zavrhnutí nápadu prekopať úzku šiju a vytvoriť tak ostrov) vybudovať nové mesto a opevnenia. V Chorvátsku ich obdivujeme ako významnú architektonickú pamiatku obraného typu ešte dnes.

Stavba opevnenia trvala 280 rokov. Jeho dĺžka je cez päť kilometrov. Múry sú vysoké od 5 do 10 m, doplnené 40 vežami a 7 pevnosťami. Opevnenie plnilo svoju funkciu až do roku 1808, kedy sa rozpadla Dubrovnícka republika. Neskôr bol materiál z opevnenia používaný ako stavebný. Napriek tomu najväčšie škody boli napáchané na tejto pamiatke až v roku 1991, v čase vojny na chorvátskom území, kedy sa v týchto miestach odohrala ťažká bitka. K ďalšiemu poškodeniu došlo v roku 1996, kedy postihlo toto územie Chorvátska silné zemetrasenie. S vynaložením veľkého úsilia a prostriedkov dnes Chorváti vykonáva rekonštrukciu opevnenie mieriacu k zapísaniu pamiatky na zoznam UNESCO. Čiastočne je pre turistov sprístupnené. Viac o opevnení Ston

Saliny

Soľ bola vždy veľmi dobrým obchodným artiklom a práve tu sú pre získavanie soli z mora ideálne podmienky (plytký záliv, čisté more, veľa hodín slnečného svitu). Tieto priaznivé podmienky využívali podľa archeologických nálezov už Ilýri v prvom tisícročí pred n. l. a z histórie Stonu soľ nikdy nezmizla. Saliny sú aj dnes stále v prevádzke. Ročne sa tu vyprodukuje rovnakou technológiou ako pred 500 rokmi cca 2000 ton kvalitnej soli.

Technologický postup získavania soli

Saliny ležia na 450 tisícoch m2. Je tu vybudovaných 53 "bazénov". Do 44 z nich sa napustí morská voda a tá sa odparuje cca po dobu jedného mesiaca, kedy je dopustenie ďalšie. Tak na konci mesiaca vznikne soľný roztok s obsahom cca 24 % soli (z pôvodných 3 %) . Soľanka sa přepustí do tzv. koncových bazénov, kde sa po cca 14 dňoch odparí zvyšok vody a zostanú žiarivo biele kryštáliky soli. Tento proces je možné z dôvodov prírodných podmienok opakovať len 3x ročne. Teda v lete, kedy je v Chorvátsku najviac slnečného svitu. Koncové bazény sú pokryté granitovou vrstvou, ktorá zaručuje výbornú kvalitu soli. Bohužiaľ v neďalekej minulosti bolo dno 5 bazénov upravené asfaltom a ten dnes praská, dostáva sa do soli a tak ju znehodnocuje na technickú. Dúfajme, že sa podarí uskutočniť projekt na rekonštrukciu týchto bazénov a tak zachrániť opäť jeden dôkaz ľudskej dômyselnosti na svete v pôvodnej podobe.

Ešte jedna zaujímavosť na záver - všetky koncové bazény majú mená svätých, až na jeden (Mundo). Soľ z tohto bazéna bola určená pre chudobných. Na druhej strane chorvátskou soľou z bazéna sv. Lazarus solil aj cisár František Jozef I.