Zadar je mesto uprostred chorvátskeho pobrežia. Samotné centrum Zadaru je jedna veľká pamiatka. V jeho uličkách a na námestiach po stáročia pulzuje čulý ruch života a kultúry. Kamenné dlaždice, po ktorých sa dnešný človek prechádza, pamätajú Rimanov na koňoch. Pozostatky antiky a renesancie sú v Zadare viditeľné na každom kroku.
Morský organ v Zadare bol postavený podľa projektu architekta Nikoli Bašiće. Umiestnený je v blízkosti nového prístavu pre výletné lode, pri obvode zadarského nábrežia. Morský organ je známy ako zvláštne tvarované pobrežie v niekoľkých radoch schodov, ktoré sa spúšťajú smerom k moru.
Názov Kornati nesie skupina 147 ostrovov a útesov rôznej veľkosti v južnej časti Severodalmatských ostrovov, vo vonkajšom páse medzi ostrovmi Žirje a Dugi otok. Všetky ostrovy pozdĺžne kopírujú smer pobrežných horských pásiem v Chorvátsku. Súostrovie dostalo názov podľa najväčšieho ostrova - ostrova Kornat, s rozlohou 32,6 km2.
Chorvátsky prírodný park Telašćica sa nachádza na ostrove Dugi Otok a susedí s ostrovčekmi národného parku Kornati. Vstup do národného parku je u mestečka Sali. Po prírodnom parku Telaščica môžete ísť autom ešte 5 km, potom 2 km pešo k reštaurácii, na Slano jazero a ku skalným stenám. Na ostrov Dugi Otok priplávate zo Zadaru trajektom alebo výletnou loďou za 100 minút.
Národný park Paklenica sa rozkladá v juhovýchodnej časti pohoria Velebit a tvorí nad Velebitským kanálom mohutnú skalnú hradbu dvíhajúcu sa do výšky takmer 1800 metrov. Samotný park zaberá plochu 3 657 hektárov, tvoriaci kruh so vstupom pri dedine Marasoviči. Do horského masívu sa zarezávajú dva monumentálne kaňony, Velika Paklenica a Mala Paklenica. V roku 1949 bola Paklenica vyhlásená za národný park.
Dvadsať kilometrový úsek chorvátskej rieky Zrmanja s perejami sa splavuje vo dvojiciach na kajaku alebo pri dostatku vody i na rafte. Niektoré vodopády sa obchádzajú pešo. Prestávky môžete využiť na kúpanie pod vodopádmi.
Chorvátsky národný park Krka je sústava perejí, kaskád a vodopádov, pod ktorými sa môžete vykúpať. Je tu tiež možnosť podniknúť výlet loďou kaňonom rieky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrovček Visovac, kde sa nachádza františkánsky kláštor a múzeum. Odbočka do národného parku Krka je na diaľnici pred Šibenikom, 110 km z mesta Pag.
Katedrálu sv. Jakuba (sveti Jakov) nájdete v chorvátskom Šibeniku. Je jednou z najkrajších stavieb európskeho neskorého stredoveku a tiež je považovaná za najcennejšie dielo prechodu gotiky na renesanciu v celom Chorvátsku. Táto pamiatka je v správe chorvátskej rímsko-katolíckej cirkvi. Na zozname svetového dedičstva UNESCO je katedrála zapísaná od roku 2000.
Prírodný park Vransko jezero
Ak vás lákajú prírodné krásy Chorvátska, urobte si počas pobytu v Novigrade výlet na najväčšie chorvátske prírodné jazero. Vransko jazero je od Novigradu vzdialené necelých 40 km juhovýchodne smerom na mesto Šibenik. Jazero má rozlohu 30,2 km². Je 14 km dlhé, priemerne 2 km široké a 2-6 m hlboké. Vzniklo zatopením krasového poľa a vytvára kryptodepresiu - hladina jazera je nad úrovňou mora, dno jazera pod úrovňou mora.
Jazero a jeho bažinaté okolie je domovom veľkého množstva vodného vtáctva a stalo sa preto rajom ornitológov. V severozápadnej časti jazera sa nachádza jedna z najväčších ornitologických rezervácií v Chorvátsku. V roku 1999 bola oblasť vyhlásená za prírodný park. Dnes je Prírodný park Vransko jazero obľúbeným cieľom širokého spektra turistov. Priamo na jazere môžete po zakúpení rybárskej povolenky skúsiť športový rybolov. Peší turisti a cyklisti môžu podniknúť výlet po chodníku v dĺžke 40 km okolo jazera a kochať sa nielen faunou a flórou, ale aj krásnymi vyhliadkami.