Zadar je mesto uprostred chorvátskeho pobrežia. Samotné centrum Zadaru je jedna veľká pamiatka. V jeho uličkách a na námestiach po stáročia pulzuje čulý ruch života a kultúry. Kamenné dlaždice, po ktorých sa dnešný človek prechádza, pamätajú Rimanov na koňoch. Pozostatky antiky a renesancie sú v Zadare viditeľné na každom kroku.
Morský organ v Zadare bol postavený podľa projektu architekta Nikoli Bašiće. Umiestnený je v blízkosti nového prístavu pre výletné lode, pri obvode zadarského nábrežia. Morský organ je známy ako zvláštne tvarované pobrežie v niekoľkých radoch schodov, ktoré sa spúšťajú smerom k moru.
Názov Kornati nesie skupina 147 ostrovov a útesov rôznej veľkosti v južnej časti Severodalmatských ostrovov, vo vonkajšom páse medzi ostrovmi Žirje a Dugi otok. Všetky ostrovy pozdĺžne kopírujú smer pobrežných horských pásiem v Chorvátsku. Súostrovie dostalo názov podľa najväčšieho ostrova - ostrova Kornat, s rozlohou 32,6 km2.
Chorvátsky prírodný park Telašćica sa nachádza na ostrove Dugi Otok a susedí s ostrovčekmi národného parku Kornati. Vstup do národného parku je u mestečka Sali. Po prírodnom parku Telaščica môžete ísť autom ešte 5 km, potom 2 km pešo k reštaurácii, na Slano jazero a ku skalným stenám. Na ostrov Dugi Otok priplávate zo Zadaru trajektom alebo výletnou loďou za 100 minút.
Ostrov Ugljan je s ostrovom Pašman spojený mostom Ždrelac. Počas svojej dovolenky teda môžete jednoducho spoznávať oba tieto ostrovy. Odporúčame vám navštíviť napríklad pekné piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora v letovisku Tkon (30 km od Preka).
Pekné piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora nájdete v letovisku Tkon na ostrove Pašman. Tkon je dostupný trajektom z Biogradu na Moru - jazda trvá len 15 minút. Odmenou za presun trajektom vám v Tkone budú pekné, málo frekventované piesočné pláže (na rozdiel od pláží na pevnine). V juhovýchodnej časti Tkonu sa nachádza aj pláž pre nudistov (FKK pláž). Patrí ku kempu Sovinje a je spoplatnená.
Prírodný park Vransko jezero
Ak vás lákajú prírodné krásy Chorvátska, urobte si počas pobytu v Preku výlet na pevninu k najväčšiemu chorvátskemu prírodnému jazeru. Vransko jazero je od Preka vzdialené necelých 50 km juhovýchodne smerom na mesto Šibenik. Jazero má rozlohu 30,2 km². Je 14 km dlhé, priemerne 2 km široké a 2-6 m hlboké. Vzniklo zatopením krasového poľa a vytvára kryptodepresiu - hladina jazera je nad úrovňou mora, dno jazera pod úrovňou mora.
Jazero a jeho bažinaté okolie je domovom veľkého množstva vodného vtáctva a stalo sa preto rajom ornitológov. V severozápadnej časti jazera sa nachádza jedna z najväčších ornitologických rezervácií v Chorvátsku. V roku 1999 bola oblasť vyhlásená za prírodný park. Dnes je Prírodný park Vransko jazero obľúbeným cieľom širokého spektra turistov. Priamo na jazere môžete po zakúpení rybárskej povolenky skúsiť športový rybolov. Peší turisti a cyklisti môžu podniknúť výlet po chodníku v dĺžke 40 km okolo jazera a kochať sa nielen faunou a flórou, ale aj krásnymi vyhliadkami.