Priamo na ostrove Šćedro môžete podniknúť množstvo prechádzok všetkými smermi, či už pešo alebo na horskom bicykli. Väčšina z nich vás zavedie do niektorej zo zátok a k plážam. Za širšou ponukou výletov musíte vyraziť na ostrov Hvar - počiatočným bodom pre vás bude letovisko Zavala.
V zátoke Manastir na ostrove Ščedro si prehliadnite pozostatky dominikánskeho kláštora a kostol sv. Marije Velikodušne (sv. Márie Štedrej) z roku 1465. Od nájezdov pirátov v 18. storočí je kláštor opustený a chátra, je však v pláne jeho rokonštrukcia. Tak monumentálna stavba vás na tomto ľudoprázdnom mieste určite prekvapí. V tejto zátoke je tiež pekná kamienková pláž a reštaurácia.
Vo vnútrozemí Hvaru, na ceste smerom k osade Humac, sa môžete stretnúť so stádami polodivokých koní, podobne ako napr. na Biokove.
Najväčšie sídlo na ostrove Hvar je z letoviska Zavala vzdialené 32 km. Samotná cesta do Hvaru pozdĺž pobrežia ponúka krásne výhľady na vysoké skalné útesy prudko padajúce do mora. V meste Hvar nájdete rad historických stavieb, biskupské múzeum aj galériu moderného umenia. Nad mestom sa v nadmorskej výške 90 m týči mohutná pevnosť Španjol. Jedná sa o pevnosť, ktorá vznikla v 16. storočí prestavbou pôvodného hradu z 13. storočia. Pevnosť je dnes prístupná verejnosti a sú z nej nádherné výhľady na mesto Hvar a súostrovie Pakleni otoci. Počas leta sa v Hvare koná niekoľko kultúrnych akcií.
Z mesta Hvar (32 km od letoviska Zavala) môžete podniknúť celodenný výlet loďou na súostrovie Pakleni otoci spojený s kúpaním. Na Paklenich ostrovoch nájdete nádherné pláže.
Jedná sa o oblasť východne od mesta Stari Grad (16 km od letoviska Zavala), ktoré bolo v 4. storočí pr. n. l. druhou najväčšou gréckou kolóniou na Jadrane. Unikátna je vtedajšia správa obecných pozemkov a ich zachovanie do dnešnej doby. Úrodná pôda bola rozparcelovaná a pozemky boli pridelené kolonistom, ktorí na nich hospodárili. Jednotlivé diely boli oddelené systémom kamenných múrikov. Medzi nimi dnes môžete vidieť vinohrady, olivovníky, políčka so zeleninou a staré samonosné kamenné domčeky okrúhleho tvaru, tzv. „trimy“. Starigradsko polje je od roku 2008 zapísané na zozname UNESCO.
Stari Grad (16 km od letoviska Zavala), je historicky najvýznamnejšie mesto ostrova Hvar. Nájdete tu pamiatky pochádzajúce z obdobia vlády Rimanov aj zaujímavé cirkevné stavby z obdobia raného kresťanstva. Čarovné sú však v Stari Grade predovšetkým starodávne kamenné domy s drevenými okenicami a romantické uličky.
Malé mesto na severnej strane Hvaru s históriou siahajúcou do čias antického Ríma. Vhodné na prehliadku a večernú prechádzku. Z letoviska Zavala je Jelsa vzdialená len 7 km.
Pekné mestečko s pamiatkami zo 16. storočia. Renesančná podoba mestečka s mostíkmi cez zátoku môže niekomu pripomínať Benátky.
Na ostrove Hvar sa dochovalo množstvo pôvodných kamenných domov. Typické sú pre ne kamenné strechy. Táto architektúra je najzachovalejšia vo vnútrozemskej osade Humac.
Nájdete ju na južnej strane ostrova Hvar, približne 1 km juhozápadne od osady Humac, v nadmorskej výške 239 m. Je 21 m dlhá a 32 m široká. Jej priestory zdobia stalagnity a stalaktity. Jaskyňa bola objavená až v 19. storočí a predstavuje najvýznamnejšie prehistorické nálezisko z doby neolitu (5000-4000 rokov pr. n. l.). Jaskyňa je prístupná v pondelky, stredy a soboty. Zraz návštevníkov je v týchto dňoch vždy o 9. hodine pred tavernou Humac v rovnomennej osade (tel. +385 99 577 1770).
Pri ceste zo Zavaly do Stari Gradu budete hneď za tunelom prechádzať dedinou Pitve. Tá je zaujímavá predovšetkým svojou architektúrou. Staré kamenné domy boli opravené v pôvodnom štýle. Pohľad na dedinku je krásny predovšetkým pri západe slnka.
Doporučované výlety neorganizujeme. Uváděné informace se proto mohou během sezóny měnit.