Prekvapia vás tu pekné kamienkové pláže, priezračné more a krásne nové apartmány, v ktorých sa môžete ubytovať. Pritom budete obklopení panenskou prírodou – celý ostrov Ščedro je zároveň aj chráneným prírodným parkom.
Na Šćedro sa dostanete člnom z letoviska Zavala na južnom pobreží Hvaru. To teda znamená, že auto necháte zaparkované v prístave v Zavale. Prevoz vás aj vašich vecí na Ščedro zaistí majiteľ apartmánu a vaša dovolenka bez auta môže začať! Na ostrov nie je prívod vody ani elektriny – tá sa získava pomocou naftových generátorov a solárnych panelov. Voda je na Ščedro dopravovaná v cisternách po mori z pevniny.
Na Ščedre nájdete niekoľko vynikajúcich rodinných reštaurácií. Vyskúšať tu môžete skutočne domácu chorvátsku kuchyňu vrátane morských špecialít.
Na Ščedre sa tiež pestuje vínna réva – určite vyskúšajte miestne biele vína Tarapinka alebo Bogdanjuša.
Majitelia apartmánov vám môžu na požiadanie priviezť potraviny zo Zavaly člnom. Najbližšia lekáreň je v meste Jelsa.
Na ostrove Ščedro je množstvo krásnych kamienkových pláží, väčšinou s pozvoľným vstupom do mora - napr. v zátokách Lovište a Porteruša.
Od roku 1972 je Ščedro vyhlásené za chránené územie výnimočnej krásy. Ostrov je veľmi zelený, porastený borovicami, krovinami (makchie) a aromatickými bylinami (šalvia, oregano, rozmarín…), okolo ktorých radi poletujú pestré motýle.
Okolité vody sú bohaté na ryby a hlavonožce, možno tu zahliadnuť aj delfíny. Klíma na Ščedre je miernejšia než na Hvare, ráno býva vegetácia pokrytá rosou.
Autor Charles Arnold vo svojej knihe Ostrovy Stredozemia (Mediterranean Islands) označil Šćedro za najpokojnejší ostrov zo všetkých 200 porovnávaných.
Možnosti výletov na ostrove Hvar nájdete v sekcii Výlety Hvar.
Plávanie, turistika, cyklistika, potápanie. Celý ostrov je pretkaný sieťou cestičiek pre peších turistov či horské bicykle a svoj pobyt si tak môžete spestriť prechádzkami neporušenou prírodou.
Rozloha ostrova Šćedro je len 7,5 km2, na dĺžku má 6,5 km a široký je 1,5 km. Najvyšší bod má len 110 m. Od ostrova Hvar oddeľuje Ščedro tzv. Šćedorski kanal, od ostrova Korčula Korčulanski kanal.
Do severného pobrežia ostrova sa zarezávajú dva hlboké zálivy – Manastir a členitý Veli Porat. V obidvoch sa jachtári môžu bezpečne ukryť pred silným vetrom jugo. Na južnej strane môžu nájsť útočisko pred severným vetrom bura v zálive Porteruša.
Pri ostrove Ščedro sa v roku 47 pr. n. l. odohrala významná bitka, pri ktorej Caesarova flotila, ktorú viedol Publius Vatinius, porazila silnejšiu flotilu Pompeiovu (vedenú Markom Octaviom). G. J. Caesar tak získal ostrov Vis (na ktorom potom nechal postaviť prístav) aj kontrolu nad celou touto oblasťou Jadranu. Zlikvidoval nepriateľskú flotilu a po niekoľko storočí sa tu potom neodohrávala žiadna vojna.
Historické záznamy odhalili starší antický názov ostrova Torcola (či Tauris). Dnešný názov Šćedro pochádza od prvých Chorvátov, ktorí sem prišli v ranom stredoveku, a skutočne znamená „štedrý“.
Na ostrove Ščedro dnes nájdete niekoľko historických pamiatok, napr. pozostatky dominikánskeho kláštora a kostol sv. Marije Velikodušne (sv. Márie Štedrej) z roku 1465. Kláštor bol opustený v 18. storočí po nájezdoch pirátov. Vo vodách okolo Ščedra sa nachádza množstvo potopených vrakov lodí.