Bežné dopravné predpisy sú rovnaké ako v iných štátoch.
Je zakázané predchádzať autobus pripravujúci deti, ak tie nastupujú či vystupujú z autobusu alebo autobus vychádza zo zastávky.
Diaľničné značky majú zelený podklad, cestné značky na štátnych cestách majú modrý podklad.
Je zakázané vojsť do križovatky na oranžové svetlo semaforu.
Deti do 12 rokov nesmú byť prepravované na motocykloch.
Zvukové znamenia sú zakázané v obývaných oblastiach a v noci, môžu sa použiť len v prípade ohrozenia alebo ak vozidlo preváža vážne nemocného.
Všetci motoristi sú povinný jazdiť po celých 24 hodín s rozsvietenými svetlami.
Na kruhovom objazde je prednosť sprava - neplatí vtedy absolútna prednosť vozidiel jazdiacich po kruhovom objazde.
Najvyššia povolená rýchlosť: max. rýchlosť v obci je 50 km/h.
Mimo obec:
Na niektorých miestach sú chodníky pre cyklistov. Môžu ich používať i mopedy, ak neprekročia rýchlosť 25km/h. Pokiaľ chodníky pre cyklistov nie sú, potom cyklisti môžu používať cesty s dodržaním vzdialenosti 1 m od krajnice.
Svetlá a reflektory. Bezpečnostná prilba - do 14 rokov je povinná, u ostatných sa doporučuje.
Pri nehode je potrebné zavolať políciu - číslo 113 - a vyžiadať si písomnú správu, ktorá je pri návrate cez hranice vyžiadaná s ohľadom na poškodenie vozidla (inak by vozidlo nebolo pustené cez hranice).
Všetky národné vodičské preukazy.
Medzinárodné vodičské preukazy: okrem VP musí mať motorista platný technický preukaz a Zelenú kartu, normalizované označenie SR, v prípade zapožičaného vozidla i overené potvrdenie vlastníka vozidla o zapožičaní.
Používanie bezpečnostných pásov je povinné na predných i zadných sedadlách osobného auta (ak sú inštalované), a to mimo obce i v obci.
Deti do dvanástich rokov a menšie ako 1,50 m musia mať špeciálny zádržný systém.
Deti do 12 rokov a do 18 rokov s výškou menšou ako 150 cm, nesmú sedieť na prednom sedadle a nesmú byť prevážané na motocykloch.
Povinné sú detské sedačky na zadných sedadlách.
Výstražný trojuholník je povinný. V prípade potreby musí byť za vozidlom a to vo vzdialenosti do 50 m.
V prípade, že sa jedná o vozidlo kombinované, musia byť umiestnené jeden vedľa druhého (vtedy sú nutné dva trojuholníky).
Ak je vozidlo ťahané, jeden trojuholník musí byť viditeľne umiestnený vzadu za ťahanom vozidle a druhý v prednej časti ťahaného vozidla.
Vozidlo s prívesom musí mať dva trojuholníky.
Vodič musí mať sadu náhradných žiaroviek a poistiek pre svoje vozidlo.
Autolekárnička je povinná pre všetky motorové vozidlá, ktoré majú viac ako dve kolesá.
Hasiaci prístroj je povinný len pre vodiča autobusu a nákladného vozidla.
Používanie ochrannej prilby je povinné pre vodičov motocyklu/mopedu i spolujazdca, rovnako to platí i pre cyklistu mladšieho ako 14 rokov.
Všetky motorové vozidlá musia mať i cez deň zapnuté svetlá.
Povinné je používať hmlovky, ak je znížená viditeľnosť na 50 a menej metrov.
Pri jazde je zakázané používať mobilný telefón.
Minimálna hĺbka dezénu pneumatík je 1 mm.
Od 15.11.1999 vstúpil v platnosť nový cestný zákon, týkajúci sa zimného vybavenia motorových vozidiel. Tento zákon sa vzťahuje aj na vozidlá registrované v zahraničí! Podľa tohto zákona musia mať motorové vozidlá v období od 15.11 do 15.3. bežného roku a tiež mimo tohto obdobia pri zimných jazdných podmienkach, zimné vybavenie.
Pod pojmom zimné vybavenie sa rozumie:
Vozidlá nad 3,5 t musia mať zimné pneumatiky min. na poháňanej náprave alebo letné pneumatiky na všetkých 4 kolesách + snehové reťaze v kufri vozidla. Toto opatrenie sa aplikuje na vozidlá s cudzou ŠPZ, ale len za nepriaznivých zimných podmienkach (sneženie, poľadovica a pod.).
Kontroly budú uskutočňované hneď na hraničných prechodoch. V prípade zistenia nedostatkov môže byť zabránené vjazdu na územie Slovinska.
Na vozidle musí byť označenie SR, v prípade zapožičaného vozidla sa vyžaduje overenie potvrdenia vlastníka o zapožičaní vozidla.