ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Prečítajte si článok Do Rakúska autom - informácie na cestu.

IG-L: ekologické zóny na diaľniciach v Rakúsku

IG-L ekologické zóny RakouskoNa rakúskych diaľniciach si dajte pozor na označenie IG-L. Ide o označenie tzv. ekologických zón.

Za prekročenie rýchlosti v týchto zónach hrozí zákaz riadenia!

Viac informácií o ekologických zónach na rakúskych diaľniciach nájdete v článku IG-L zóny.

Cestné pravidlá

Jazdí sa vpravo, predchádzanie vľavo.

Zastavením sa rozumie prerušenie jazdy najviac na 10 minút alebo na dobu nutnú k naloženiu, eventuálne zloženiu nákladu.

Zastavenie a státie je zakázané v priestore zastávky hromadnej dopravy. Tento priestor začína 15 metrov pred označením zastávky a končí 15 metrov za ním.

Zastavenie a státie je ďalej zakázané na úzkych miestach cesty, v neprehľadných zatáčkach, na mostoch, podchodoch, tuneloch a pred vrcholom stúpania.

Vždy je zakázané odstavenie vozidla v druhom (ľavom) pruhu v smere jazdy.

Na odstavenom pruhu diaľnice je dovolené zastaviť alebo stáť len v prípade poruchy na vozidle.

Otáčanie, okrem miest označených dopravnými značkami Zákaz odbočovania, Zákaz otáčania a Prikázaný smer jazdy, je zakázané i na úzkych alebo neprie nepriehľadných uliciach, ďalej pri veľkej dopravnej premávke a v obci na cestách s prednosťou v jazde. Výnimkou je otáčanie na riadenej križovatke, kde je otáčanie v súlade s pravidlami dovolené.

Ak sa dva jazdné pruhy spojujú a ďalej pokračuje len jeden jazdný pruh, vozidlá idú vždy striedavo z jedného a druhého pruhu. To platí i pre prípad, keď je jazdný pruh zúžený prekážkou.

Na križovatke ciest nerozlíšených dopravnými značkami má prednosť v jazde električka, i keď prichádza zľava.

Na jednosmernej ceste sa smie električka predchádzať vpravo alebo vľavo. Ak vedú električkové koľajnice po obidvoch stranách vozovky, nesmie po nich vodič ísť, i keď mu to poskytne zvyšná časť vozovky dostatok miesta pre jazdu.

Vodič nesmie obmedziť alebo ohroziť chodca, ktorý prechádza vozovkou po prechode pre chodcov. K prechodu sa preto musí približovať len takou rýchlosťou, aby mohol včas bez problémov zastaviť. Ak nie je premávka na prechode riadená, nesmie sa bezprostredne pre ním a na ňom predchádzať.

Všetky motorové vozidlá musia byť osvetlené za jazdy i cez deň.

V tunely sa dá zastaviť len v krajných prípadoch.

Na diaľnici smie ísť vozidlo, ktoré dosahuje rýchlosť nad 40 km/h.

Na diaľniciach a štvorprúdových cestách platí zákaz stopovania.

Vzorka pneumatík na osobnom vozidle musí mať hĺbku dezénu aspoň 1,6 mm, na nákladnom vozidle min. 2 mm. Pri porušení tohto predpisu polícia môže odobrať štátnu poznávaciu značku. Späť sa ju dá dostať až po zaplatení vysokej pokuty a po výmene pneumatík.

Pre tónované sklá platia podobné predpisy ako u nás, priepustnosť svetla musí byť na prednom tónovanom skle min 75%, na bočných predných sklách min. 70%.

Vodič motorového vozidla je povinný zabezpečiť každé dieťa odpovedajúcim zariadením na základe jeho veku a váhe. Dieťa do 14 rokov a menšie ako 150 cm musí byť zaistené svojím vlastným bezpečnostným zariadením (sedačkou), a to i na zadných sedadlách. Pre osoby staršie ako 14 rokov, ale menšie ako 150 cm je toto zabezpečenie doporučené , ale nie povinné. Samozrejme, ak by trojbodový bezpečnostný pás zasahoval i dieťaťu staršiemu ako 14 rokov cez krk, je sedačka povinná. Osoba mladšia ako 14 rokov, ale väčšia ako 1,50 m, smie používať bezpečnostný pás pre dospelých.

Vodičské preukazy Rakúsko

Národné vodičské preukazy: odpovedajú anexii 6 z roku 1968. Národné vodičské preukazy, odpovedajúce modelu Európskeho spoločenstva.

Medzinárodné vodičské preukazy: tieto podmienky sa vzťahujú na vozidlá, ktoré sú dočasne dovezené do Rakúska, i na vozidlá, ktoré si návštevník v Rakúsku vypožičia alebo prenajme.

Povinné vybavenie Rakúsko

Bezpečnostné pásy

Pre motorové vozidlá sa zahraničnou štátnou poznávacou značkou platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak je s nimi vozidlo vybavené. Pri nedodržaní tohto predpisu je udelená pokuta 35 až 72 €.

Vodič motorového vozidla je povinný každé dieťa zabezpečiť bezpečnostným zariadením, ktoré odpovedá jeho váhe a veku. To znamená, že každé dieťa do 14 rokov a menšie ako 150 cm musí byť zaistené svojím vlastným bezpečnostným zariadením, a to i na zadných sedadlách.

Osoba staršia ako 14 rokov, ale menšia ako 150 cm, nemusí byť v špeciálnom bezpečnostnom systéme, ale i napriek tomu je to doporučené.

Ak by trojbodový bezpečnostný pás zasahoval i dieťaťu staršiemu ako 14 rokov cez krk, musí byť použitý detský zádržný systém i v tomto prípade.

Osoba mladšia ako 14 rokov, ale vyššia ako 1,50 m smie použiť bezpečnostné pásy pre dospelých.

Od 1. januára 1999 smie byť na jednom sedadle prepravované len jedno dieťa.

Bezpečnostné prilby

Prilby sú povinné pre vodičov i spolucestujúcich na motocykle.

Svetlá

Stretávacie svetlá alebo svetlá pre denné svietenie musia byť používané trvalo vždy, keď je motorové vozidlo v pohybe.

Hmlovky sú povolené len za špatnej viditeľnosti pri hmle, daždi alebo padajúcom snehu.

Výstražný trojuholník

Je povinný pre všetky vozidlá.

Lekárnička

Je povinná.

Vzorka pneumatík

Min. hĺbka dezénu je na osobných vozidlách 1,6 mm, na nákladných 2 mm a na mopede 1 mm.

Zimné pneumatiky

V zimnom období budúceho roku nebude pre osobné vozidlá platiť povinnosť používania zimných pneumatík.

Reflexné vesty

Sú povinné pre vodičov všetkých dvojstupňových vozidiel. Vodič ich musí mať v kabíne vozidla a oblieka si ich v prípade, že opustí vozidlo (nehoda, oprava a pod.) na diaľniciach, rýchlostných cestách a mimo obce a pri umiestňovaní výstražného trojuholníka po nehode.

Reflexné vesty musia odpovedať CU norme 471, to znamená, že sú vyrobené z farebného, fluorescenčného materiálu (farba oranžová, červená alebo žltá) s 2 alebo viac reflexnými pruhmi. Toto opatrenie sa netýka spolujazdcov, vodičov mopedu a motocyklu, ale aj im sa vesta doporučuje.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape